Dansk tillverkare av pellet-system

Skriv svar
Mekaniker
Fröträd
Inlägg: 97
Blev medlem: lör 06 jan, 2007 09:34
Ort: Syd-Finland

Dansk tillverkare av pellet-system

Inlägg av Mekaniker »

http://www.nordjysk-bioenergi.dk/index. ... umentId=44


Har börjat marknadsföras i Finland via postorder, "billiga"...
Återförsäljare verkar saknas i Sverige?

Kvalitet etc?
Att en tillverkare säger sig vara stor i branschen gör ju inte saken enklare
:?:
Montör inom maskin och husteknik, egen liten verkstad hemma.
Huset från 1928, ej värmesanerat
Värmesystem från 1958 och ändrat 2009
Borö 500 + Ultimate5500E +Vedpanna Jämä 45 kw
Solpaneler 6 kvm
Highlander
Entusiast!
Inlägg: 130
Blev medlem: fre 31 mar, 2006 00:21
Ort: Västerbotten

Inlägg av Highlander »

Det verkar finnas en i Sverige i alla fall!

http://www.biocomfort.se/

Finns det någon som kör med nån sån här anläggning på forumet? Vore intressant att höra hur det funkar. Ser ju rätt OK ut.

//Highlander
Nibe City 2003 - 6m 110mm insatsrör - Tigex 25 draglucka
Ariterm PX22
Bulkförråd 6m3 matar direkt till brännaren med org skruv
ThermOmatic CBJ Shuntautomatik (x2)
Thermia Aura L/L värmepump
elvis
Pannrumstomte!
Inlägg: 1110
Blev medlem: ons 20 apr, 2005 22:27
Ort: Alingsås, Västra Götaland

Re: Dansk tillverkare av pellet-system

Inlägg av elvis »

Mekaniker skrev: Kvalitet etc?
Att en tillverkare säger sig vara stor i branschen gör ju inte saken enklare
:?:
Tja ex. Ecotec säger sig vara sveriges mest sålda pelletsbrännare.
Det vete katten om det är så.....

Citat ur broschyren för bioline 20 "Nästan hälften av Sveriges pelletseldare använder idag en EcoTec – Dom kan inte ha fel".

Köp något med god service i din närhet som har ett bra rykte.
Jag skulle aldrig våga köpa något som enbart tillverkaren hävdar är bra och "på frammarsch".

Mvh
Janfire NH / Integral (Nöjd !!!!),12 meter skorsten, insatsslang 110 mm, Betonghus 315 m2, 3 plan á 105m2.
Icecap
Pannrumsfanatiker!!!!
Inlägg: 5893
Blev medlem: tor 26 jan, 2006 23:20
Ort: Värmland

Inlägg av Icecap »

Att det finns bra och dåliga brännare men efter vad jag har läst här är den viktigaste faktor att installatören håller en viss minimum kvalitet, därnäst att brännaren inte är allt för kass.

Att ett märke är på framgång betyder bara att alla felen inte är upptäckta än och klagomålen inte har blivit så starka att det är besvärande.
Janfire NH, CTC 265B '72, K-Silo, KW SID012 dragbeg.
143m² (2 plan) + 71m² 1939, 20°C.
Var med i utv. av styrningen till Janfire NH brännaren.
Är inte PK!
joeri91942
Energiprofet!
Inlägg: 509
Blev medlem: tis 19 sep, 2006 10:21
Ort: Sundsvall
Kontakt:

Inlägg av joeri91942 »

Klart det finns nån med en sån brännare här på forumet, jag satte nyligen in en i mitt nyrenoverade pannrum tillsammans med en pellets/ved-panna från Dakon.

Så här långt är jag mycket nöjd med den, brinner fint och inte så mycket strul med intrimmning (har lambdakitet till den).

Lite kort om den, fyrkantigt brännarrör med lös rosterplatta, fläkten sitter under brännaren så man behöver lite plats under hålet man ska stoppa in den i http://www.biocomfort.se/images/16x24.jpg. Brännare och styrenheten är skilda enheter så man kan sätta kontrollpanelen på en vettig plats istället för att sitta på huk framför brännaren om nåt ska ställas om.

Anslutningar finns för lambdasond, panntemperatur, rökgastemperatur samt även RS232 så att man kan styra/mäta från en dator. Lambda, rökgas och PC-interface är tillägg och kostar ca 3500:-, 310:- respektive 1500:- Lambdan bör väl ses som ett måste då den sköter om intrimningen.

Inställningar finns det i mängder, till och med sådana som man nog inte ska ge sig på!
- önskad temp på pannan
- gångtid för skruven vid låg, hög samt pausdrift
- önskat lambdavärde vid låg respektive högdrift
- startdos (antal sekunder på skruven)
- max starttid innan fel
- tändstiftets efekt
- minsta fotosensorvärde vid eld
- max pausdriftstid (minuter)
- mängd luft i pausdrift
- tempdiff för start, hur många grader pannan ska sjunka innan man startar igen om nrännaren har stängt ner helt (alltså att min-drift har varit för mycket och att pausdrift har gått så länge att brännaren har stängt = ultralågt värmeuttag)
- om lambdavärde ska visas i display samt om lambda ska styra brännaren
- rengörningsinterval och rengöringstid
- max och min effekt som den får köras med

Timerstyrning
- antal starter per dygn
- hur länge den ska gå varje gång vid timerstart
- när den ska starta nästa gång samt förstås möjlighet att ställa klockan

Om man har PC-kitet så kan timern styras ner till en rent fånigt detaljerad nivå!

Brännaren ställer in den effekt som behövs utifrån önskad temp på pannan samt verklig temp, effekten kan justeras i max 100 steg (% av angiven totaleffekt på brännaren). Ställer man om tillåtna max och min värde på effekten så blir naturligtvis justeringsområdet mindre än 100 steg. Ett minvärde på 10% och maxvärde på 33% ger bara 23 justeringssteg.

Frågor?

Om ni bor i Sundsvallstrakten eller är i närheten så hör av er om ni vill titta på den i drift.

/Jörgen
Hus från 51, 1+1/2 plan med källare, 107m2, timmerstomme 5*8 tum med fiberskiva/panel, Vedolux 37, brännare Scotte, 2 * 750L acktank. Kompletterat med L/L på entreplan. Se länken i min profil
Torsten
Pannrumstomte!
Inlägg: 1809
Blev medlem: sön 03 dec, 2006 00:33

Inlägg av Torsten »

Hej Mekaniker
Kul att frågan kommer upp och att det verkar vara marknadsföring i Finland. Finns det någon webbsida med reklamen från postorderfirmorna?
Jag är ju starkt sugen på att köpa hela kitet med Biocomfort brännare och Dor ellet Opop panna. Alternativt bara brännaren och kombinera med en Focus ellet Nibe pelletspanna.
I Danmark är Boink, Scotte och Biocomfort brännarna bland de vanligaste. Till det yttre ser de likadana ut, Boink är den enklaste och saknar 100 stegs modulerande styrning. Tittar man på de danska pelletsforumen så ser man att problemen är de samma som här. Problemen verkar inte vara större med dessa brännare än med de svenska brännarna som också är rätt vanliga, (PX21, Ecotec, Iwabo och TB-Mini förekommer i diskussionerna).

http://www.stokerpiller.dk/phpbb2/
http://www.stokerforum.dk/
http://forum.pilleklub.dk/

Är priserna på pannorna från postorderfirmorna lägre än priset på Focus pelletspanna i Finland tro? Dor och Opop pannorna är väl Tjeck- eller Slovakiska att döma av dokumentationen. Har inte riktigt fått klart för mig om Dor pannan finns att få med vv slinga eller växlare.

Hurursomhelst så är det brännaren som är det viktiga: lambdaövervakad modulerande drift. Att få optimalt utnyttjande av enegin i pelletsen utan att behöva betala 1200 kr varje gång man tar hem en ny sändning pellets. Alla de andra finesserna tackar man ju inte heller nej till.
Focus EKO Optima 20 + Bionordic Viking B16GL.
Stora Enso pellets.
joeri91942
Energiprofet!
Inlägg: 509
Blev medlem: tis 19 sep, 2006 10:21
Ort: Sundsvall
Kontakt:

Inlägg av joeri91942 »

Själv har jag som skrevs tidigare en Dakon plåtpanna (Dor 24), liten och smidig. Ganska enkel att sota då man viker upp hela locket på den och sotar rätt ner.

Priset är även det helt rätt, 4596DKK vilket blir ca 7500SEK plus frakt förstås.

Går hyfsat att elda ved i den, sitter keramik i första vertikala kanalen så den bränner ganska bra men om man har grovt kluven ved så kan den ibland hänga upp sig i främre rostret :-(

Med pellets verkar den vara effektiv, vid full effekt på brännaren (24kW) så har jag en rökgastemperatur på 150-160 grader. Drar jag ner den till 6-7kW hamnar den klart under 100 grader.

/Jörgen
Hus från 51, 1+1/2 plan med källare, 107m2, timmerstomme 5*8 tum med fiberskiva/panel, Vedolux 37, brännare Scotte, 2 * 750L acktank. Kompletterat med L/L på entreplan. Se länken i min profil
Mekaniker
Fröträd
Inlägg: 97
Blev medlem: lör 06 jan, 2007 09:34
Ort: Syd-Finland

Lite var de gör reklam

Inlägg av Mekaniker »

http://www.ultimatemarket.com/Published ... code=15003
http://www.ultimatemarket.com/files/inn ... ttimet.pdf
http://www.nordjysk-bioenergi.dk/index. ... umentId=77

Inget på svenska eller engelska tyvärr men prislistan i pdf är klar och tydlig med reservdelspriser etc
Detta är en aktör på den finska postorder-marknaden som är lite suspekt, milt sagt.
Marknadsdomstolen har uttalat sig en del gånger i deras försäljningstaktik

När produkten i sig verkar vara OK så borde nog produkt-tillverkaren vara angelägen att även den lokala försäljaren har "rent mjöl i påsen" 8)
Montör inom maskin och husteknik, egen liten verkstad hemma.
Huset från 1928, ej värmesanerat
Värmesystem från 1958 och ändrat 2009
Borö 500 + Ultimate5500E +Vedpanna Jämä 45 kw
Solpaneler 6 kvm
Skriv svar