Är detta verkligen rimligt???

Här diskuteras allt kring vedeldning
Skriv svar
DavidU
Stor entusiast!
Inlägg: 200
Blev medlem: mån 16 okt, 2006 00:07
Ort: Malmö

Är detta verkligen rimligt???

Inlägg av DavidU »

Hej på er,

Har en fråga gällande sotning. Vi kör med pellets i pannan, men stödeldar en del under de kalla månaderna, säg halva oktober till slutet av februari i en Cronspis kakelugn, sjukt effektiv, för övrigt. Sitter en fläkt i och den blåser go varm luft när det viner ute. Nog om det!

Min fråga gäller sotningstillfällena. Sotaren i vårt distrikt, Eslöv, anser att vår Cronspis, utgör en del av uppvärmingen i huset och då ska den sotas 2, TVÅ, gånger per år. Jag tycker detta låter lite väl ofta, och skulle rent tekniskt kunna resultera i att han kommer hit och sotar en helt oeldad pipa. Har man ingenting att säga till om i detta fall?

Som jag förstod det fanns det bara två olika intervall gällande sotning, ett intervall för "myseldning", så ska den sotas 1 gång vart 4:e år, och ett intervall, som vi hamnade i, när man använder den mer frekvent, då sotas 2 gånger per år.
Känns helmärkligt!!!

Dessutom uppgjort för att ljuga hur mycket man faktiskt använder sin eldstad!

Vad tycker ni om detta, är det verkligen rimlligt, och ska det vara så här?
CTC Ecoflex 2006
Mafa Midi
Tigex 25 (Snart rejäla grejor från Ruben!)
Cronspis
Viking 30
2-plans villa byggd 1934
190 boy och 125 biarea
2 vuxna 2 barn
BG
Lärjunge!
Inlägg: 392
Blev medlem: fre 30 jun, 2006 23:09
Ort: Uppsala

Inlägg av BG »

Du har inte funderat på att börja sota själv istället??
Solp 13m2.
2x2.6m³ Accar.
Baxi 50kw innova
Ved Profilen
Pannrumsnisse!
Inlägg: 996
Blev medlem: tis 21 nov, 2006 20:06

Inlägg av Ved Profilen »

Kolla med din kommun vad som gäller ang sotningsfrister.Inte med sotarna.. Dom skall kunna sotningsfristerna men man vet aldrig.
När nya lagen om skydd mot olyckor kom,då vart det en markant lag ändring vad gällande sotning.
Räddningsverket rekomenderar fristerna samt kommunen har slutliga ansvaret,som skorstensfejarmästaren i kommunen måste följa.
Därför skiljer det sig mellan olika kommuner som jag själv tycker är mycket märkligt.
Jag tycker att det bör vara samma bestämmelser i hela landet...
Min åsikt.

Ved Profilen..
P.R
Gallringsobjekt
Inlägg: 28
Blev medlem: mån 16 okt, 2006 13:20
Ort: Västmanland

Inlägg av P.R »

Jag delar din erfarenhet om sotningsintervall. Körde med Direktel och en kamin i vardagsrummet förut och då dök sotaren upp 2 ggr/år. Nu efter konvertering till vattenburet och vedpanna så har sotaren inte sotat kaminen än. Tack och lov måste sägas då det har eldats 4 ggr i den sedan konverteringen för ett år sedan.
Baxi Bonus 30, Eurofire sommartid, ved vintertid 2m3 ack 300 l slutet exp. 60 sfinx-rör.
DavidU
Stor entusiast!
Inlägg: 200
Blev medlem: mån 16 okt, 2006 00:07
Ort: Malmö

Inlägg av DavidU »

Hej,

tack för snabba svar.

Ska kolla med kommunen, vad som gäller!

Rent generellt, vad tycker ni som kanske vet mer än jag. Jag tror att vi gör av med kanske 4 kubik under de kalla månaderna, skulle detta vara upphov till den extra sotning som vi nu råkar ut för, eller vågar jag ringa och säga att vi nu eldar någon enstaka mysbrasa då och då?
CTC Ecoflex 2006
Mafa Midi
Tigex 25 (Snart rejäla grejor från Ruben!)
Cronspis
Viking 30
2-plans villa byggd 1934
190 boy och 125 biarea
2 vuxna 2 barn
Ved Profilen
Pannrumsnisse!
Inlägg: 996
Blev medlem: tis 21 nov, 2006 20:06

Inlägg av Ved Profilen »

DavidU skrev:Hej,

tack för snabba svar.

Ska kolla med kommunen, vad som gäller!

Rent generellt, vad tycker ni som kanske vet mer än jag. Jag tror att vi gör av med kanske 4 kubik under de kalla månaderna, skulle detta vara upphov till den extra sotning som vi nu råkar ut för, eller vågar jag ringa och säga att vi nu eldar någon enstaka mysbrasa då och då?
Kontakta räddningsnämnden i kommunen och fråga.
Tala om sanningen hur mycket du eldar,då ordnar sig säkert allting.Tala även om att du inte använder cronspisen som huvudsaklig uppvärmnings källa utan andvänds som trivsel eldning och att värmepannan är den huvudsakliga värmekällan.Då kan det inte bli några missförstånd.
Ingen idé att ljuga då kan det bli problem.Om inte du gör som BG skrev att du tar på dig sotningsansvaret själv och sotar själv som nya sotnings lagen möjligör.Med en viss utbildning naturligtvis.
Hoppas det går bra!!

Ved Profilen...
apersson850
Pannrumstomte!
Inlägg: 1006
Blev medlem: tis 03 jan, 2006 13:14
Ort: Traryd

Inlägg av apersson850 »

Då jag ju har solpaneler brukar det innebära att mellan sotningstillfällena "vår" och "höst" har jag eldat i tre veckor, ungefär. Alltså tänt i pannan 21 gånger, +/- några få. Att sotaren ska behöva komma var tredje eldningsvecka är ju orimligt, även om det är ett antal kalendermånader däremellan.
Jag ringer och pratar med dem varje gång det är dags för "höstsotningen", och då håller de med och stryker det besöket från dagordningen. Jag får ringa varje gång, alltså hela en gång om året, men det står jag ut med.
Anders. Värmer med sol, ved och (helst inte) el.
Andreas Hansson
Pannrumshärskare!
Inlägg: 2046
Blev medlem: tor 04 nov, 2004 12:56

Inlägg av Andreas Hansson »

Jag finner det märkligt att inte fler sotar själva. Då slipper man vara hemma för att släppa in sotaren och ha någon som smutsar ner.
Dessutom tjänar man ju mycket pengar!
Baxi Innova 30kw-2000L Ack
Jøtul I 520 FL
Vednisse
Pannrumsnisse!
Inlägg: 788
Blev medlem: lör 13 jan, 2007 23:47
Ort: Skåne

Inlägg av Vednisse »

Har haft två sotningar på min vedpanna dom senaste två åren, dessförinnan tre gånger om året.
Nu har jag fått godkännade att sota själv så jag slipper skitgrisarna.

Dock så kommer dom och ska göra bryddskyddskontroll om en dryg månad för andra gången. Har precis fått upp min IE30 dörr. Tog ca:5mån innan Diplomatdörrar lyckades leverera den till byggfirman som jag beställt den hos. Då hade dom dessutom slagit igen och håll på att tömma hela affaren/brädgården.

Självklart så fick jag en vänsterkarm till min dörr som skulle vara högerhängd. Det tog ytterligare en månad och fyra omgångar gångjärn innan det blev rätt :? . Kommer aldrig mera att handla något från diplomat så länge jag lever.

Har även kompletterat med en extra brandsläckare, fler brandvarnare och ett rejälare glidskydd till markstegen på eget iniatiativ. Får se om dom hittar något att klaga på nu....askhinken kanske :?: en galvad "blommhink" med fat som lock :D

/Vednisse
André
King Pinne!!!!!
Inlägg: 7177
Blev medlem: tor 09 dec, 2004 18:25
Ort: Bygdeå 4 mil norr om Umeå
Kontakt:

Inlägg av André »

DavidU skrev:Hej,

Rent generellt, vad tycker ni som kanske vet mer än jag. Jag tror att vi gör av med kanske 4 kubik under de kalla månaderna, skulle detta vara upphov till den extra sotning som vi nu råkar ut för, eller vågar jag ringa och säga att vi nu eldar någon enstaka mysbrasa då och då?
Farsan eldar ca 8m3 i deras kamin o det är 1 sotning/år här, Men som nämnts många ggr på forumet så verkar sotarna ha egna "regler" som dom själva gör.. :?

Jag hade bara eldat max 100 kg pellets en gång o det gick då inte att stoppa sotaren, Han sa de spelar ingen roll om du eldat 50 kg el 5000 kg det ska sotas ändå..
Även om jag skulle haft solfångare som klarat 6-7 mån/år så skulle jag tvingats sota om brännaren gått mellan sotningarna sa han..
Thermia Bequem 15D, Nibe alpha keram, Borö 500/110 L Acktank, Laddomat 10 (tidigare 2 st Biona o 1 st Janfire) 13,5 m3 bulkförråd
matwil
Entusiast!
Inlägg: 112
Blev medlem: ons 12 jul, 2006 08:25
Ort: Umeå

Inlägg av matwil »

Jag funderar också på att sota själv. Har haft dynggrisar här nu några gånger och blir så less. Senaste gången hade inte sotaren tömt botten på pipan , fick göra det själv. Sambon har sitt syrum i anslutning till pannrummet.Sotaren måste alltså gå igenom syrummet och alltid har han lyckats skita ner något(tyg eller dyligt) hon har inte varit glad!!
Focus Pe-20, Ulma 2000 TC, Tank 500/120
Shunt Automatik Siemens Villa 2 kompl.med innegivare
Keddy 210
Uppvärmd yta 210kvm till 21grader
Kwz 150 efter Focus pannan.
Dataloggning med webb presentation.
Energimätare på radiatorkrets
Skriv svar