insatsrör fundering...

Användarens profilbild
M.Lindskog
Energiprofet!
Inlägg: 527
Blev medlem: fre 15 okt, 2010 16:33
Ort: Linköping

Re: insatsrör fundering...

Inlägg av M.Lindskog »

stepside skrev:vore trevligt om nån faktiskt kan svara med fakta angående husets ventilation,klimat på vind osv med modern pelletspanna i källare typ biomatic och insatsrör i skorsten.
Vi har denna sommar installerat precis detta, i just ett sådant hus (2 plan, ½ källare + ½ torpargrund, tilläggsisolerad vind). Sökte massor av info innan vi bestämde oss & vi kom fram till att "hård fakta" bara finns till viss del kring dessa frågor. Väldigt mycket beror på de specifika förutsättningarna i det enskilda fallet. Svaren beror ofta på vem man frågar (läs: i vissa fall på vad den personen tjänar pengar på att sälja...).

På vinden är det fukt man ska vara vaksam på & fukten kommer då ffa inifrån huset. Vi tilläggsisolerade med 30 cm cellulosa ovanpå 15 cm spån & fick rådet att ventilera "lagom" på vinden (en 200x200 ventil i vardera gaveln). Värsta fuktpåslaget inomhus kommer från duschen, så i badrummet har vi en fläkt som går på konstant lågvarv , med hygrostatstyrning som slår över till högvarv när vi duschar. Cellulosan är hygroskopisk, dvs. den tar upp & släpper fukt pss som spånet, så det ska kunna balansera fukten med årstiderna.

Vi har trots vermikulitisoleringen hyfsat drag i de andra piporna (vår skorsten har totalt 8 kanaler); jag har testat med tändarlåga vid ventilerna. Till saken hör då att vi ibland eldar i kamin som är ansluten till en pipa utan insatsrör. Å andra sidan går det ibland flera veckor mellan myseldningarna så jag vet ärligt talat inte hur mycket detta påverkar...?

Än så länge ser jag ingen tendens till fuktproblem på vinden. Men det har inte gått så lång tid. Problemen kan ju komma krypande på sikt. Jag har ett par gamla lakan som hänger som "skvallertrasor" på vinden, bomullsväv lär mögla först av allt vad jag förstår. Så dessa får hänga där & så länge jag kan se att de är vita & fina så är allt frid & fröjd.

Jag tror man får ta ett ganska brett perspektiv på såna här beslut. Visst, det finns risk att vi i vårt fall får problem pga att murstocken blir kallare än vad den var. Å andra sidan så hade vi problem med kondensgenomslag i skorstenstoppen med den gamla anläggningen, trots att jag gjorde allt jag kunde för att få den att lämna ifrån sig så varma rökgaser som möjligt. Det stank gammal askkopp på vinden & det var på väg neråt mot husets övervåning... Att slippa det är värt rätt mycket. Visst, pannan vi har släpper ifrån sig hyfsat kalla rökgaser (sällan över 100 °C) så en del uppvrämning av vinden har vi ju gått miste om. Men detta beror ju på att den är hyfsat effektiv, vilket innebär att vi förbrukar mindre pellets. Därtill kommer att den är jäkligt bekväm. Jag har hittills tömt aska en gång & veckosotningen innebär att jag går ner i pannrummet & drar i spaken :wink: en kort stund varje helg...

Men hur som, detta är bara en splittrad & liten del av en enstaka erfarenhet. Trots vad jag skrev om partiska svar ovan så är mitt bästa råd att du kontaktar så många olika installatörer, återförsäljare m.m som möjligt & bygger upp en egen bild utifrån er situation. Även om man kan få en hel del input från såna här forum så skadar det inte att fråga fler källor.
Biomatic 20+ (årsmodell 2006, inst. ny 2011) // Pellistore 3 ton // Neova
10½ m skorsten m 120 mm Soliduct // KW Z 150 (20 Pa)
Värmer 2 hus: 160 m2 (1929) // 100 m2 (1870)
[Tidigare TB Mini (Swepell 24) & CTC Vemax]
Vicke912
Prima virke
Inlägg: 57
Blev medlem: fre 25 mar, 2011 10:02

Re: insatsrör fundering...

Inlägg av Vicke912 »

Men 100 grader rökgaser är väl inte bra ur någon aspekt alls för vad får du då för värmeövergång den översta biten i pannan.
Hur mycket kan du få upp effekten i biomaticpannan och hur mycket går det att få upp rökgastemperaturen.
Säljare pratar hit och dit och är bara ute efter att göra affärer.
Riktiga fakta är bättre.
Köpa en panna som kostar nästan som markvärme och ändå ha värmepumpens problem lockar inte så särskilt.
Nibe City. Eurofire
Användarens profilbild
Honda
Pannrumstomte!
Inlägg: 1191
Blev medlem: fre 14 jan, 2005 11:17
Kontakt:

Re: insatsrör fundering...

Inlägg av Honda »

Hur menar du Vicke912? 100 grader är väl definitivt bra ur EN synvinkel, nämligen låg pelletförbrukning, nackdelarna är ju välkända. På vilket sätt påverkar vad som sker i övre delen av pannan om det är bra eller inte med 100 grader rökgastemperatur?
Termax 25Cr med spaksotning, Bio Comfort + lambda + kompressorrengöring, 10m skorsten med 125mm insatsrör. 8t bulkförråd. Matene vertikalskruv. https://github.com/motoz/PellMon open source pelletlogger
Jakob
Energiprofet!
Inlägg: 541
Blev medlem: tor 20 okt, 2011 08:56
Ort: Älvsjö

Re: insatsrör fundering...

Inlägg av Jakob »

Personligen så misstänker jag att pelletseldare som eldar mer eller mindre kontinuerligt får ett bättre drag än en vedeldare som kör mot acktank i ett par timmar några gånger i veckan.

mvh
155 kvm enplans tegelvilla från 1960 med 4.5m FuranFlexad tegelskorsten. Effecta Komplett. CRB 121 trådlös. Bulkförråd 3 ton. KMP Feedo 3m förrådsskruv + ULMA Doserskruv. LK Golvvärme med LK Styr och separat pump/shunt.
stepside
Lärjunge!
Inlägg: 318
Blev medlem: fre 26 dec, 2008 22:34
Ort: mora

Re: insatsrör fundering...

Inlägg av stepside »

jag har en pipa anpassad för ved,ganska stor. tror inte det skulle fungera med kallare rökgas än det jag redan har. hade tänkt skaffa en renodlad pelletspanna för bekvämlighetens skull inte förbrukningen men så fick jag dessa funderingar och blir mycket skeptisk faktiskt.
eryl dp 1960.bquem15d uppgr.mafa takskruv.pellistore.alpha2.era10.kwsid012.husqv727,keddy k800.mitsu fd35 lvp,1 1/2plan timmer ca 100m2 boyta ,byggt 1923. tillägsisol 50mm utv.55cm kuttersp vind.100mm inv linisol.oisol och ouppv källare/pannrum/tvättst.
Användarens profilbild
Honda
Pannrumstomte!
Inlägg: 1191
Blev medlem: fre 14 jan, 2005 11:17
Kontakt:

Re: insatsrör fundering...

Inlägg av Honda »

Jag satte in insatsrör då jag bytte till en riktig pelletpanna för säkerhets skull. Dels pga kondensrisken med effektivare panna och dels pga av att skorstenen var i rätt dåligt skick i toppen (och för att det känns lite väl klent med kvartssten mot ventilationskanalerna). Jag har inte märkt av att självdraget i ventilationskanalerna skulle ha minskat, men jag har ju inte upplevt någon sommar med nya pannan ännu. Klimatet på kallvinden har jag inte heller oroat mig för, men jag kommer naturligtvis att följa med hur det ser ut framöver. Isoleringen består av ca 40-70cm kutterspån + 100mm stenullskivor ovanpå, lyckligtvis verkar det finnas någon sorts ångspärr under spånen överallt. Om man har ett "på gränsen till fuktproblem" på kallvinden så kan ju en kallare mur vara den utlösande faktorn, men man kan ju inte heller likställa ett 100 grader varmt insatsrör med några cm vermikulititisolering med att lämna muren helt ouppvärmd. I såfall skulle tilläggsisolering vara lika farligt (men det kan det ju iochförsig också vara i ett gränsfall). Inte lätt att veta något säkert då allt beror på...
Termax 25Cr med spaksotning, Bio Comfort + lambda + kompressorrengöring, 10m skorsten med 125mm insatsrör. 8t bulkförråd. Matene vertikalskruv. https://github.com/motoz/PellMon open source pelletlogger
psau
Energiprofet!
Inlägg: 551
Blev medlem: mån 17 jan, 2011 11:26
Ort: Segeltorp

Re: insatsrör fundering...

Inlägg av psau »

Som sagt så är varje system/hus unikt.

En lösning som funkar på ett ställe behöver inte funka på ett annat ställe.

I mitt fall har jag efter det att röret togs bort ett märkbart bättre klimat på vinden, både varmare samt torrare.

Röret togs bort av två skäl, primärt för trångt för pellets, samt ville även få upp tempen i skorstenstocken.

Innan var skorstenstocken kall uppe på vinden, dvs inte märkbart varmare än omgivande luft, nu är den inte varm men märkbart varmare än omgivande luft så nog isolerar vermekulit relativt bra.

Nu kör jag dessutom min brännare i långa pass på relativt låg effekt så skorstenen får tid att bli ordentligt genomvarm utan att man eldar på för hinhåle.

Hade jag eldat mot acctank hade jag nog funderat om, tror att temperaturskiftena inte är jättenyttiga för fogarna i skorstenen.

Honda se till att hålla koll på vinden då kombinationen med stenull ovanpå kutterspån inte är helt idealisk, även om du har en ångspärr under spånet så binder spånet själv en hel del fukt som det släpper vid vissa betingelser. Har sett ett par riktigt otrevliga fall där man fått kondenszonen i stenullen och det har börjat mögla och växa.... Jag valde att ta bort kuttret och har nu ersatt detta med nästan 50cm stenull.

/Peter
Panna: Effecta 220 tidigare Nibe City
Brännare: BioNordic B16GL med modulerande drift, tidigare PX21
Dragbegränsare: Tigex 25(liten)
Ventilation: Flexit Uni3 FTX
Hus: två plan 160kvm tot, 23grader inne.
Förbrukning: 6-7 pall
Användarens profilbild
Honda
Pannrumstomte!
Inlägg: 1191
Blev medlem: fre 14 jan, 2005 11:17
Kontakt:

Re: insatsrör fundering...

Inlägg av Honda »

Har hört talas om det, men hittills så har spånen varit friska och krya varje gång jag har haft anledning att gräva i dem, ska naturligtvis var extra uppmärksam nu då jag har minskat värmen i muren. Och säg sen den konstruktion som ingen har hört något ont om... Förresten så kör jag också modulerat nuförtiden, så vem vet, muren kanske värmer lika mycket nu iallafall eftersom inte brännaren längre står stilla mer än vad den går.

Hade du Psau problem med fukt på vinden förut? Dvs lukt/påväxt eller annat? Att det inte fungerar speciellt bra att elda pellet i 80mm har jag inga svårigheter att tro på, så det räcker ju bara det som orsak till att slitat ut röret. Dessutom ryms det ju betydligt mera isolering runt ett så klent rör. Jag vågade inte lägga in 100mm utan valde 125. 20kW räcker inte riktigt till i extremväder så jag ville inte riskera att skorstenen skulle bli en flaskhals, och det minskar ju också isoleringen runt röret.
Termax 25Cr med spaksotning, Bio Comfort + lambda + kompressorrengöring, 10m skorsten med 125mm insatsrör. 8t bulkförråd. Matene vertikalskruv. https://github.com/motoz/PellMon open source pelletlogger
Användarens profilbild
M.Lindskog
Energiprofet!
Inlägg: 527
Blev medlem: fre 15 okt, 2010 16:33
Ort: Linköping

Re: insatsrör fundering...

Inlägg av M.Lindskog »

@Honda: Där pekar du på en annan viktig individuell faktor. I mitt fall gick ∅120 precis ner i pipan, så trots 10½ m höjd gick det inte ens i en säck (100 l) vermikulit.
Biomatic 20+ (årsmodell 2006, inst. ny 2011) // Pellistore 3 ton // Neova
10½ m skorsten m 120 mm Soliduct // KW Z 150 (20 Pa)
Värmer 2 hus: 160 m2 (1929) // 100 m2 (1870)
[Tidigare TB Mini (Swepell 24) & CTC Vemax]
psau
Energiprofet!
Inlägg: 551
Blev medlem: mån 17 jan, 2011 11:26
Ort: Segeltorp

Re: insatsrör fundering...

Inlägg av psau »

@Honda till viss del problem hade jag men tidigare ägare tyckte att heltäckningsmatta funkar lika bra som isolering så bitvis låg det 7-8 lager på kuttret. Taket har lite svarta fläckar men inget farligt, lite hög fuktighet var det.
Nu mycket bättre, ska dessutom byta yttertak till sommaren pappen under är i stort obefintligt så jag har nytta av all uttorkning jag kan få.

Fick ut ett par tre säckar vermekulit när jag rev ut slangen så nog var det en hel del isolering där, bara att räkna typ 9-10mtr skorsten helsten*halvsten och bara ett 80mm rör i detta förhållandevis enorma hål!

/Peter
Panna: Effecta 220 tidigare Nibe City
Brännare: BioNordic B16GL med modulerande drift, tidigare PX21
Dragbegränsare: Tigex 25(liten)
Ventilation: Flexit Uni3 FTX
Hus: två plan 160kvm tot, 23grader inne.
Förbrukning: 6-7 pall
stepside
Lärjunge!
Inlägg: 318
Blev medlem: fre 26 dec, 2008 22:34
Ort: mora

Re: insatsrör fundering...

Inlägg av stepside »

jag har en rektangel pipa. 2 helstenar på ena ledden och sen en halv då på andra.toppen är skadad men godkänd av sotare sedan länge. "gammelpannan" och dess uppmätta 87% pann-verkningsgrad är nog redan nu precis så det går i rökgas temp utan div problem och lägre än så är nog inte bra för stocken.fundering av bytet till pelletspanna är enbart ur bekvämlighetssynpunkt,att det drar nån pelle mindre på bekostnad av mögel på vind,trasig murstock,dålig ventilation osv är inget jag finner bekvämt speciellt inte till den höga investeringskostnaden.
eryl dp 1960.bquem15d uppgr.mafa takskruv.pellistore.alpha2.era10.kwsid012.husqv727,keddy k800.mitsu fd35 lvp,1 1/2plan timmer ca 100m2 boyta ,byggt 1923. tillägsisol 50mm utv.55cm kuttersp vind.100mm inv linisol.oisol och ouppv källare/pannrum/tvättst.
danei
Pannrumshärskare!
Inlägg: 2279
Blev medlem: ons 04 aug, 2010 13:13

Re: insatsrör fundering...

Inlägg av danei »

Den pipan skulle jag vilja se...
stepside
Lärjunge!
Inlägg: 318
Blev medlem: fre 26 dec, 2008 22:34
Ort: mora

Re: insatsrör fundering...

Inlägg av stepside »

nä jag tänker då inte upp på nå tak och fota,möjligtvis i vår... har 4st halvsten x halvsten och sen den lite större till pannan som motsvarar 2 st halvsten x halvsten pipor brevid varandra fast utan "mellanvägg".
eryl dp 1960.bquem15d uppgr.mafa takskruv.pellistore.alpha2.era10.kwsid012.husqv727,keddy k800.mitsu fd35 lvp,1 1/2plan timmer ca 100m2 boyta ,byggt 1923. tillägsisol 50mm utv.55cm kuttersp vind.100mm inv linisol.oisol och ouppv källare/pannrum/tvättst.
danei
Pannrumshärskare!
Inlägg: 2279
Blev medlem: ons 04 aug, 2010 13:13

Re: insatsrör fundering...

Inlägg av danei »

Det låter rimligare.
Taxen
Pannrumstomte!
Inlägg: 1663
Blev medlem: tis 03 apr, 2007 19:15
Ort: Uppsala

Re: insatsrör fundering...

Inlägg av Taxen »

Nån som kommer ihåg hur mycket rökgaserna sjunker per meter på väg upp i skorstenen?
Kör man bara 100 grader vid pannan så blir det inte mycket kvar i toppen.
Pelletseldare sen -00
KMP (PellX)brännare -00,som är ansluten till en Aquator panna.Självcirkulation på värmen med hjälp av motorshunt,utetempgivare och innetermostat.Dragbegränsare SID012, 7m skorsten-tegel.
Skriv svar