
För det första hade vi tänkt skaffa automatshunt med innegivare. Är sååååå trött på att springa upp och ner till källaren och ändra på shunten så fort vädret blir mildare eller kallare! Tills slut ORKAR man inte så man struntar i att det blir lite varmt och onödiga pellets går upp i rök.

Men hjälp mig nu med lite tips och funderingar är ni snälla:
1)Vad ska jag tänka på när det gäller placeringen av innegivaren? Visst är det så att den helst inte ska sitta i ett rum där man har en del "gratis"-värmekällor som t ex vardagsrummet med tv:n, lampor tända, familjen är samlad och alstrar värme etc?
2)Sen undrar jag: Är det något speciellt jag ska tänka på när jag ska välja märke på automatshunten? Speciella finesser som kan vara bra att ha eller nåt annat "bra att tänka på"?
3)En sista grej, sist jag diskuterade innegivare med vår installatör så verkade han tycka att man i stället skulle sätta en ute-givare. Han ville inte riktigt hålla med om att en innegivare var bättre.
Vad är era åsikter om inne- resp utegivare?