Min tanke är att ha en solfångare på taket som bara arbetar mot pannans radiatorkrets. Tänkte köra på pellets tills elementen inte behöver någon värme längre och då via trevägs kulventil koppla om vattnet från att cirkulera till elementen till att cirkulera via en solfångare på taket. Målet är att slippa elda pellets för vv och att slippa en acktank som jag inte har plats för, inte att få optimal ekonomi på det hela.
Jag har endast 150 liter vatten i pannan och kan komplettera med en lagom stor fångare för att endast få lagom tillskott för att inte systemet skall börja koka. Cirkulationspumpen skulle då pumpa ner vattnen ifrån fångaren när det är tillräckligt varmt för att värma pannvatten. Det blir inget tal om planerat övertryck i detta system utan en säkerhetsventil på 1,5 bar (och ev en kylslinga eller något) skulle ingå om det skulle bli för varmt.
Hål för ledningarna finns i skorsten så det är bara fångaren och kopplingsdetaljer som skulle kosta.
Är detta genomförbart eller är det min hjärna som gått varm i vårvärmen

?
CTC Ecoflex som värmer ett 60-talshus på 100 m² sedan okt 2006. Ca 3 ton /år. En 5 meters rostfri schiedel-skorsten (120 mm+30 isolering). Tigex 25. Sotar panna + skorsten själv 3 ggr/år. Moderator