Svenskar säljer pellets från världens största fabrik

Skriv svar
teufel
Lärjunge!
Inlägg: 381
Blev medlem: ons 30 apr, 2008 11:15
Ort: Kungälv
Kontakt:

Svenskar säljer pellets från världens största fabrik

Inlägg av teufel »

http://www.atl.nu/Article.jsp?article=5 ... a=Svenskar säljer pellets från världens största fabrik

Vi har ju fått rätt bra snurr på förädlingstekniken här i Sverige, så jag förstår att svenskar är inblandade. :)

Kanske kan det betyda att vi så småningom får hit billig rysk pellets men med svensk kvalitet? :)


Mvh Patrick
EcoTec 20-brännare
Mafa Mini-förråd
Panna av okänt fabrikat
Torsten
Pannrumstomte!
Inlägg: 1809
Blev medlem: sön 03 dec, 2006 00:33

Inlägg av Torsten »

Ekman o co ska ju bara vara försäljningsagent.
"Den färdiga produkten ska fraktas ut till kraft- och kraftvärmeverk i Europa via hamnen i Viborg."

Knappast någon chans att den kommer hit som villapellets.
Då måste i så fall någon svensk "entreprenör" lyfta blicken från golfbanan och skattegnället, beställa en lastbåt med pellets och sedan ordna lagerlokal, återförsäljare och transportfrågan.

Tror inte det blir någon skillnad i och med den här fabriken. Det exporteras redan idag stora mängder rysk kvalitetspellets gjord av tall och gran till värmeverken på kontinenten.

Varför ingen av denna pellets hamnar i Sverige kan man fråga sig.
Kan ju ha med återförsäljarkontakter att göra. Börjar en återförsäljare marknadsföra rysk kvalitetspellets får han nog inte i fortsättningen några leveranser från det svenska pelletsoligopolet.
Svenska pelletskonsumenter är också konservativa - "min brännare går bäst på Neova pellets" har man ju hört.
En ytterligare orsak till att pelletseldaren i allmänhet är märkestrogen är de brännare som är svåra justera om till en ny pelletssort själv.

Baltpellets gjord av flottat timmer som legat i saltvatten och polsk pellets av lövträ dyker upp ibland men det kan pelletsoligopolet godkänna då det rör sig om pellets av lägre kvalitet.

Varför inte t.ex. Byggmax satsar på egen import av pellets är svårt att förstå. Måste vara enklare än att som nu jaga pellets till bra pris hos 6-7 olika leverantörer.
Focus EKO Optima 20 + Bionordic Viking B16GL.
Stora Enso pellets.
teufel
Lärjunge!
Inlägg: 381
Blev medlem: ons 30 apr, 2008 11:15
Ort: Kungälv
Kontakt:

Inlägg av teufel »

Jag fick för en tid sedan veta att hela Laxåpelletsfabriken körs av en person, all hantering är automatiserad ända ut till där distributionen tar vid. Eftersom då personalkostnaden för förädlingen är minimerad, borde en entreprenör med ekonomiskt sinnelag enkelt kunna räkna på skillnaden mellan att frakta timmer till Sverige och förädla här, eller att pelletera i Ryssland och frakta pelletsen hit.

Så ni som är ekonomiskt skolade, sätt igång och räkna. Kommer ni under 2000 kr/ton fram till dörren eller till ett uthämtningsställe inom kommunen lovar jag att köpa hela min årsförbrukning av er. :D

/P
EcoTec 20-brännare
Mafa Mini-förråd
Panna av okänt fabrikat
Torsten
Pannrumstomte!
Inlägg: 1809
Blev medlem: sön 03 dec, 2006 00:33

Inlägg av Torsten »

Allt beror på transportkostnaden. I Ryssland ruttnar sågspånshögarna bort i stället för att pressas till pellets. 50-100 mil till hamnstad, sedan omlastning till båt, sedan avlastnig och distribution. Blir det någon vinst över då?

Nog enklare att beställa från de exportörer av pellets som redan finns. Värmeverken på kontinenten klarar ju av en sådan sak.
Focus EKO Optima 20 + Bionordic Viking B16GL.
Stora Enso pellets.
teufel
Lärjunge!
Inlägg: 381
Blev medlem: ons 30 apr, 2008 11:15
Ort: Kungälv
Kontakt:

Inlägg av teufel »

Om nu färdig pellets kostar mer att transportera än vad vi betalar för svenskavverkad/-tillverkad pellets, kanske man skulle göra syntetisk diesel av den stället och transportera hit via tankfartyg.
Vad man använder sågspånet till är väl egentigen oväsentligt, bara det ersätter fossilbränslen i någon form. :)

/P
EcoTec 20-brännare
Mafa Mini-förråd
Panna av okänt fabrikat
Skriv svar