Programmet från Pelletsteknik innehåller samma funktioner som det gamla programmet plus lite nya funktioner.
Största finessen är snabb och enkel omställning av brännaren till en ny pelletssort. Man tar bort slangen och trycker 3 sekunder på A knappen så matar brännaren fram pellets i exakt en minut. Pelletsmängden väger man och matar in i styrprogrammet. Displayen visar då avgiven effekt i kilowatt.
Byter man till en annan pelletssort som matar mer eller mindre än den gamla sorten så är det bara att justera pelletsmatningen lite så att man får samma avgivna effekt.
Man behöver alltså bara ställa in brännaren en gång och inte som tidigare varje gång man bytte pelletssort.
Brännarstarten är förändrad. I det här programmet åker startdosen i mycket tidigare än i det gamla programmet.
Ureldningen sker med normal fläktstyrka medan i Bionordic programmet så går fläkten upp på full effekt vid ureldningen. Sparar nog lite värme kvar i pannan att fläkten inte går på högsta effekt.
Skruvens gångtid kan man ställa om i programmet från Pelletsteknik.
Normalvärdet för gångtiden är här 2,3 sekunder mot 3,9 sekunder i de senare programmen från Bionordic. 3,9 sekunder gångtid ger väldigt långa paustider för skruven och ryckig förbränning vid lägre effektuttag..
Inställningsvärdena för fläktstyrkan är förändrade. Fläktvärde 15 motsvarar ungefär värde 11 i Bionordic programmet. Om stegningen mellan värdena är tätare vet jag inte.
Ställbar gångtid för skruven och den enkla kalibreringen av brännaren för en ny pelletssort är de största förbättringarna som jag ser det.

Om det är någon som fortfarande kör med det gamla programmet från 2006 med fast hysteres på 10 grader så byt! Det sparar man tändelement på.