Jag sotade pannan nyss och upptäckte då stora sprickor i keramiken som funkar som värmeisolering i luckan. Se bilden nedan. Jag har en speciell lucka från VB som gör att min Viking Bio passar på min CTC1100. Det ser ut att vara sprickor på 3 av 4 sidor och trycker man lätt på keramiken så går vidgas sprickorna. Det känns som om hela skiten kommer att ramla bort vilken dag som helst.
Vad kan detta bero på? Är det någon som varit med om detta förut? Måste jag byta bums eller kan jag avvakta ett tag?
Skulle jag behöva byta hittar jag inte keramikplattan som lös reservdel hos VB utan det blir väl till att byta hela luckan för 2100 kr + moms...
CTC 1100 Miljö (c:a 1995), Viking Bio (2006). Mafa 300, Pellets från BioNorr 8 mm. 150 kvm 1,5 plansvilla + 15 kvm garage
Sprickorna är svåra att se riktigt tydligt på bilden, men är de genomgående så är det ju inte bra.
Isoleringen i luckan till vår VB JOKER är av liknande material. Visst syns det att det slits, men det finns inga djupgående sprickor.
Hur gammal är luckan?
Det kan ju vara en idé att ringa VB och försöka få till en dialog med dem.
Värmebaronens Joker med Viking Bio original -03 (017A).
MAFA Miniförråd, som manuellt förses från egenbyggt bulkförråd.
Numera med säckad pellets. För tillfället SCA.
Termomatic CBJ med innegivare.
Braskamin och luft/luft Zibro SC-1235 som komplement.
Jag har också specialluckan för CTC1100 och kan berätta att min värmeisolering just nu faller sönder bit för bit. Har iof sig snart kört 5 säsonger med den.
Det skall finnas enbart isoleringen som reservdel hos VB, frågade i samband med att jag beställde roster i höstas. Vad det skulle kosta vet jag däremot inte.
Känns inte som den mest kritiska delen på brännaren, möjligen viss värmeförlust till omgivningen men knappast något som skadar brännaren om isoleringen spricker?
CTC1100 Ekonomi från 2000 Viking Bio 2005, tegelhus 1956 surteräng. Viking Bio 2019 sen Sept-19
8+halv turbulatorer
130/65 C rökgastemp (ut ur pannan/1 m ner i skorsten)
90 mm insatsrör.
CTC-distans
Stora-Enso pellets
Det är nog inte så dramatiskt.
Jag har inte ens motsvarande isolering i min Baxi Innova (lathet från min sida) och det funkar utan problem än så länge.
Men det är alltid bättre ju svalare elektroniken har det.
Jag har brytit ut kåpan på vänster sida lite så det går lätt att lyfta av den utan att dra ur kontakten för skruven, det gör säkert att mycket luft till fläkten passerar och kyler kretskort/elektronik.
Baxi Innova 30.
4x500 liter acktankar vid vedeldning.
1x500 liter med vvb vid pelletseldning.
Viking Bio -06.
Tigex 25.
KW Z150.
225 m² (125 boende, 100 källare)
Jag har samma komb. av panna och förlängning till brännaren. Min isolering
har varit sprucken i ca ett halvår, jag tror den sprickar av att man blir lite hårdhänt när man öppnar och stänger luckan.
Hur som helst reklamerade jag detta efter ca 2år och fick faktisk en ny isolering. ( + en extra från rörmokaren, troligt misstag som jag inte fått bet. för)
CTC 1100 -98 Viking Bio-06
Norsk pellets i Bulkförråd
Jag råkade ut för motsvarande på min lucka.
Isoleringen sprack upp i fyra delar.
Lindade två varv med vanlig najtråd runt hela klumpen,
drog åt och såg till att avslutningssnodden inte tog i när luckan
stängdes.
Klart på 10 minuter, håller fortfarande efter tre säsonger.
Jag råkade ut för motsvarande på min lucka.
Isoleringen sprack upp i fyra delar.
Lindade två varv med vanlig najtråd runt hela klumpen,
drog åt och såg till att avslutningssnodden inte tog i när luckan
stängdes.
Klart på 10 minuter, håller fortfarande efter tre säsonger.
Jag noterade vid senaste sotningstillfället att isoleringen på vår pannlucka är plåtbeklädd till större delen på sidan mot pannan.
Saknas detta helt på den särskilda CTC1100-luckan?
Värmebaronens Joker med Viking Bio original -03 (017A).
MAFA Miniförråd, som manuellt förses från egenbyggt bulkförråd.
Numera med säckad pellets. För tillfället SCA.
Termomatic CBJ med innegivare.
Braskamin och luft/luft Zibro SC-1235 som komplement.
Till en början använde man originala CTC oljeluckor som man enbart borrade upp så att Viking Bio's rör rymdes. Efter hand har Värmebaronen tagit fram en egen lucka som är klädd med plåt på sidan mot brännkammaren så att isoleringen inte vittrar sönder. Jag har en sådan lucka på min panna och den fungerar jättefint. De konverterade luckorna hade dessutom en benägenhet att få brännarna att lossna.
CTC 1200 Ekonomi 04 Viking Bio 07 MAFA veckoförråd
Danfoss ECL 100 Comfort
Tigex 25