Omöjligt köpa 1-2 pallar 6mm pellets iSthlms län??

Skriv svar
Hemmakatten
Späd planta
Inlägg: 5
Blev medlem: sön 16 jul, 2006 19:57
Ort: Roslagen

Omöjligt köpa 1-2 pallar 6mm pellets iSthlms län??

Inlägg av Hemmakatten »

Har letat o letat men hittar ingen som kan leverera 1-2 pallar 6mm pellets i Sthlms län(bor i Roslagen). De (få) som har 6 mm pellets vill bara sälja minst 4 pallar vilket är omöjligt för oss att förvara.

Har någon ett tips vore jag mkt tacksam. :)
Cohiba
Prima virke
Inlägg: 47
Blev medlem: tis 14 nov, 2006 10:27
Ort: Sigtuna

Inlägg av Cohiba »

Har du kollat med www.byggtjanstbutiken.se ?
Baxi Eurofire - Albin 910 DeLuxe
Souterränghus från 1968
Ekofiber på vinden
250 kvm
Hemmakatten
Späd planta
Inlägg: 5
Blev medlem: sön 16 jul, 2006 19:57
Ort: Roslagen

Inlägg av Hemmakatten »

Tack för tips. Det visar sig att byggtjänstbutiken har 6 mm pellets i småsäck och kan, mot frakttillägg, leverera önskat antal pallar. Deras pellets är från SCA. Även mitab.com eller bionorr.com kan leverera 6mm pellets. Det är samma pellets från alla dessa leverantör övan.
delDiablo
Prima virke
Inlägg: 43
Blev medlem: ons 22 nov, 2006 23:20

Re: Omöjligt köpa 1-2 pallar 6mm pellets iSthlms län??

Inlägg av delDiablo »

Hemmakatten skrev:Har letat o letat men hittar ingen som kan leverera 1-2 pallar 6mm pellets i Sthlms län(bor i Roslagen). De (få) som har 6 mm pellets vill bara sälja minst 4 pallar vilket är omöjligt för oss att förvara.

Har någon ett tips vore jag mkt tacksam. :)
Varför behöver du 6 mm?
Visst, kaminerna går bättre på 6or men de av god
kvalité fixar 8orna oxå.
Hemmakatten
Späd planta
Inlägg: 5
Blev medlem: sön 16 jul, 2006 19:57
Ort: Roslagen

Inlägg av Hemmakatten »

Vi har en 'Wodtke Smart In' vattenmantlad pelletskamin. Den har ännu inte tagits i bruk (rörkopplingar saknas till tank och golvvärme). I manualen står att pellets 5-8mm fungerar, men att de (Wodtke) rekommenderar 6mm. Är det någon annan med en Wodtke kamin som kör på 8mm pellets är vi tacksamma för att få höra hur det fungerar. :)

PS. Pelletsen beställdes förra måndagen (18/12) och levererades på torsdagen samma vecka (21/12). Dvs. snabb leverans. Har ju skrivits mkt om att det är tryck på pelletsbranschen o att man får räkna med att vänta 3-4 veckor, men det stämmer tydligen inte alltid.
aryan
Stor entusiast!
Inlägg: 166
Blev medlem: tor 04 jan, 2007 15:21
Ort: Örby (Älvsjö)

Inlägg av aryan »

Vi har en vattenmantlad Wodtke Smart sen 3-4 år tillbaka och kört med både 6 och 8 mm -mest 8 mm faktist- och jag märker ingen skillnad.

Det som skiljer sig mkt mera är kvaliten på pellets. En gång hadde vi pellets som gav betydligt mera aska som blev hår i brännaren än annars och då fick man skrapa ur den oftare annars blev det stopp.

Just nu har vi 6 mm pellets är från SCA och det är ju fint att deras pellets är FSC märkt

/Aryan
Skriv svar