Tjenare, undrar vad nålarna på mätaren betyder. Den översta visar väl vattentemperaturen eller? Dom två andra då, vad visar dom? Jag har eldat i ungefär två timmar när jag tog bilderna.
Röda nålen är det faktiska trycket, den andra kan du pilla på själv och ställa till exempel där den normalt skall vara - dvs så många meter vattenpelare du har till översta punkten i ditt system.
Har du exp kärlets högsta vattennivå på vinden 8,3 m upp så skall den stå på 8, 1 m typ.
Det är mest för att du lätt ska se om något är på tok, tex för låg vatten nivå i systemet.
Mvh
Janfire NH / Integral (Nöjd !!!!),12 meter skorsten, insatsslang 110 mm, Betonghus 315 m2, 3 plan á 105m2.
om mätaren där nere sjunker när pannan är kall och kommer upp eftersom det blir varmt i systemet ,,, då har du för lite vatten.... alt om du har pressostat( eller vad det nu var det heter) så kan det också vara så att det är för lite luft i blåsan
BG skrev:om mätaren där nere sjunker när pannan är kall och kommer upp eftersom det blir varmt i systemet ,,, då har du för lite vatten.... alt om du har pressostat( eller vad det nu var det heter) så kan det också vara så att det är för lite luft i blåsan
"Pressostat"
BG menar alltså ett sånt där Rött kärl som ofta hänger på väggen.
(Tryckexpansionskärl)
Janfire NH / Integral (Nöjd !!!!),12 meter skorsten, insatsslang 110 mm, Betonghus 315 m2, 3 plan á 105m2.