Filippa byter panna - Euronom från 1979 med TB Mini-brännare

Skriv svar
Filippa
Ungskog
Inlägg: 18
Blev medlem: ons 01 feb, 2006 13:37
Ort: Karlsborg

Filippa byter panna - Euronom från 1979 med TB Mini-brännare

Inlägg av Filippa »

Filippa byter inte bara panna - Filippa flyttar! Har köpt hus och flyttar enligt alla planer i slutet på maj. Och nu över till det roliga;

Årsförbrukningen motsvarar två månader med den gamla torsbypannelösningen vi hyr :D - 8 pall.

Men vi är övertygade om att den går att sänka ytterligare. Varmvatten till huset kommer från slingor i pannan. Det finns ingen elpatron - de kör pellets året om. Vi vacklar mellan elpatron eller att bygga solfångare. En sorts värmeväxlare på 200 liter finns redan som kan användas som acktank i en sollösning. Vad har expertisen att säga om för- och nackdelar med dessa planer? El, sol eller stanna kvar på pellets året om?

Sen är ju frågan; en gammal oljepanna med över 25 år på nacken. Hur länge tänker den hålla? Funderar på att köpa bättre begagnat för några tusenlappar (mycket fjärrvärme installeras i området och många vill bli av med ganska bra grejer) men då återstår problemet med att få in ny panna i pannrummet. Går de normalt att plocka sönder i mindre bitar? Hur de fick in den gamla pannan övergår vårt förstånd, för källartrappen är smal och svängd. Brännaren däremot är bara ca tre år, så den är det väl ingen fara med.

Och så, till den sista frågan. Är det nån annan här som har erfarenheter av kombinationen Euronom och TB Mini?
Lysvik (gamla huset):
Pellets i Euronompanna (1979)
Torsbybrännare TB mini (2003)
Träkåk (1945) 125 kvm, oisolerad källare
Undenäs (nya huset):
Pellets i Albinpanna (1990)
KMP PX21
Träkåk i tre våningar, hel källare (1946) 125 kvm boyta
Danneman
Fröträd
Inlägg: 65
Blev medlem: tis 23 aug, 2005 22:12
Ort: Ekerö, Sthlm
Kontakt:

Re: Filippa byter panna - Euronom från 1979 med TB Mini-brän

Inlägg av Danneman »

Filippa skrev: Sen är ju frågan; en gammal oljepanna med över 25 år på nacken. Hur länge tänker den hålla?
Bytte ut min gamla oljepanna i höstas å den var från 1964. Den hade säkert hållt ett tag till. Brännaren var i och för sej bytt. Frågan är bara hur bra verkningsgraden var :) http://www.pellets.info/viewtopic.php?t ... c&start=45
-----{[Danneman]}------
VB Comet och Viking Bio
just nu småsäck SÅBI
----------------------------
Skriv svar