Kan jag koppla förbi flamvakten?

Övrig diskussion i de allmänna forumen.
Skriv svar
cederbusch
Ungskog
Inlägg: 15
Blev medlem: mån 13 dec, 2010 10:14
Ort: Örebro

Kan jag koppla förbi flamvakten?

Inlägg av cederbusch »

Har jätteproblem nu med brännaren som stannar ideligen. De senaste dygnen har den stannat kanske 2 ggr per dygn, men nu verkar den inte ens vilja komma över i driftfas innan den väljer att stanna.

Jag har förstått att fotoresistorn (flamvakten) ska ge runt 3 V i drift. När jag mäter över flamvakten visar den 10 V, oavsett om brännarten är i drift eller ej. Möjligen går den ner ngn 10-dels volt.

Kan jag i väntan på ny resistor koppla förbi den på något sätt så brännaren kan fungera?

Hoppas på snabbt svar.
Sork
Frö
Inlägg: 4
Blev medlem: lör 18 dec, 2010 15:16
Ort: Lerum

Inlägg av Sork »

Om spänningen över flamvakten under drift ligger över 4,5VDC under mer än trettio sekunder så anser styrningen att det inte brinner och då får man stopp med röd lampa. I startfasen görs motsvarande mätning och då måste spänningen sjunka när pelletsen tänder, annars blir det stopp med röd lampa.

För att lura styrningen måste du ge den motsvarande signaler på något sätt.

Jag har också problem med min flamvakt för närvarande, men den ger mer normala värden än din verkar göra. Den ligger mer på gränsen så att säga (5 VDC vid helmörkt och ganska oförutsägbart mellan 3 och 5 VDC under drift). Så kan jag till exempel handköra genom att plocka ur flamvakten och rikta den mot taklampan för att lura styrningen när signalen blir för dålig. Men så kan man ju inte göra om den inte reagerar alls på ljus.

Då får man koppla in nåt som ger rätt motstånd, exakt hur vet jag inte. Oavsett så får man ingen automatik i det med mindre än att man bygger en ny flamvakt. Men för handkörning kan säkert ett motstånd eller en potentiometer med rätt värde ge resultat.
CTC 452B + KMP PX21
Användarens profilbild
bergatorparen
Pannrumshärskare!
Inlägg: 2881
Blev medlem: mån 16 mar, 2009 14:52
Ort: Bergatorp

Inlägg av bergatorparen »

Jag har varit inne på samma tankarna som Sork, men jag vågade bara inte skriva det. När det är ljust, så släpps ingen spänning genom - eller bara lite. Hur vore det med en av/på brytare? Man slår brytaren av när låga är etablerad och på efter ureldningsfasen? Jädrans bökigt, men åtminstone fryser man inteBild
CTC 1200 Ekonomi 04 Viking Bio 07 MAFA veckoförråd
Danfoss ECL 100 Comfort
Tigex 25
Sork
Frö
Inlägg: 4
Blev medlem: lör 18 dec, 2010 15:16
Ort: Lerum

Inlägg av Sork »

Ungefär så, fast tvärtom. Flamvakten har högt motstånd (släpper igenom lite ström) när det är mörkt, och när ljusstyrkan ökar så sjunker motståndet så att mer ström släpps igenom. Därav spänningsfallet på plinten.

Alltså kopplar man in ett motstånd med lämpligt värde och en strömbrytare. Strömbrytare av = ingen flamma, strömbrytare på = full brasa.
CTC 452B + KMP PX21
notti
Pannrumsnisse!
Inlägg: 702
Blev medlem: sön 10 okt, 2004 22:33

Inlägg av notti »

Ibland kan man få för sig att flamvakten är trasig ...men att brännaren inte startar kan bero på att det är för stort mottryck i rökgångar och när det är det så kan pannan och brännarröret bli rökfylld och då ser inte flamvakten elden.
KMP PX20 ..CTC Total ..med 3.5 ton bulkföråd
rod02
Pannrumshärskare!
Inlägg: 2670
Blev medlem: lör 20 dec, 2008 02:01

Inlägg av rod02 »

Alla ohm värde på brännaren skulle in i den klistrade tråden. Även alla tider och fläkt %(volt). Max och mini . ALT!
Egor duplomat D1F 1978 Pellx 2001 7.0 Tigex25 Bulkföråd Termomatic ERA
Sork
Frö
Inlägg: 4
Blev medlem: lör 18 dec, 2010 15:16
Ort: Lerum

Re: Kan jag koppla förbi flamvakten?

Inlägg av Sork »

cederbusch skrev:När jag mäter över flamvakten visar den 10 V, oavsett om brännarten är i drift eller ej. Möjligen går den ner ngn 10-dels volt.
Har du provat att mäta på plinten med flamvakten urkopplad? Jag passade på att mäta på min igår när jag ändå var ute i pannrummet och meckade och det var som väntat exakt 5VDC. Jag har väldigt svårt att se att det skulle vara möjligt att mäta upp 10VDC om inte det är nåt fel på styrkortet, även om flamvakten är kass.

Ja, jag har tillbringat lite för mycket tid i pannrummet på sistone, men vad gör man inte för att familjen ska slippa frysa. Det är ju ändå femton minus ute och då är det inte kul med brännarstrul. :(
CTC 452B + KMP PX21
cederbusch
Ungskog
Inlägg: 15
Blev medlem: mån 13 dec, 2010 10:14
Ort: Örebro

Inlägg av cederbusch »

Jo jag lossade en av tåtarna och mätte ändå upp 10 V mellan plintarna. Men du skriver DC, jag mäter AC, det kanske förklarar saken!? :D

Hur som så är ny vakt beställd, ligge rnog i lådan hemma idag. Fast självklart har brännaren fungerat nu utan problem sedan förrgår. Märklig tingest det där.
Sork
Frö
Inlägg: 4
Blev medlem: lör 18 dec, 2010 15:16
Ort: Lerum

Inlägg av Sork »

Ja, det blir ju viss skillnad förstås. Kör på DC istället och se hur den beter sig under drift. Och se vad det blir för skillnad med den nya. Hoppas det löser problemen.
CTC 452B + KMP PX21
Skriv svar