Jag har en TBmini i en gammal ctc265 hade stora enso förut och då gick det bra stannade aldrig, men nu är pelletsen så himla porös så de räcker nästan med att kolla på pelletsen så trillar den sönder. Så när skruven tuggar i sig så är det nästan bara små små bitar som trillar i koppen sen stannar brännaren och varnar.
Då har jag kikat askat ur och gjort ren givaren som ser lågan och glasen. Allt är fullt med sågspån så jag gissar på att givaren blir täckt i spån sen så stannar brännare och varnar för att schaktet är fullt i pellets?
Jag bifogar en bild hur de ser ut, i stort sett alla pelletsar har en skåra i sig som att de inte är riktigt ihoptryckta. Är detta nått man ska acceptera när man köpt pellets? Har inte använt pellets så länge och kan bara jämföra med stora enso och de va väldigt bra. Tyvärr så har jag redan bärt ner två pallar i källaren

Ska ringa dem imorgon och höra va man ska göra, har ingen lust att varje morgon vakna till ett kallt hus. Eller kan man justera brännaren så de funkar ändå, för brinner gör det ju när det väl fungerar.
http://www.ladda-upp.com/bilder/45777/pellets