Skorstenshuv....

Skriv svar
nissebrun
Prima virke
Inlägg: 39
Blev medlem: mån 22 jan, 2007 13:12
Ort: västervik

Skorstenshuv....

Inlägg av nissebrun »

Jag undrar om det finns någon här på forumet som snickrat ihop sin egen skorstenehuv. Det skulle vara kul att höra hur ni valde att göra, isåfall. Tänkte försöka göra en och spara lite pengar. Det kan ju inte vara så knepigt, tycker jag. :roll:
Hälsningar Conny
notti
Pannrumsnisse!
Inlägg: 702
Blev medlem: sön 10 okt, 2004 22:33

Inlägg av notti »

Finns flera trådar om det om du söker här på forumet. ..ex http://www.pellets.info/viewtopic.php?t ... orstenshuv

Här en bild på min som plåtis fixade billigt typ 350kr för matrial och en lunch på pizzabuffe http://ankaz.serveftp.com/puppies/PICT0073.JPG
KMP PX20 ..CTC Total ..med 3.5 ton bulkföråd
fisketorp
Lärjunge!
Inlägg: 250
Blev medlem: tor 19 jan, 2006 16:43
Ort: Fisketorp
Kontakt:

Inlägg av fisketorp »

350kr för den? ni måste vara bra polare.
brukar ju kosta runt 3papp häromkring =/

tror farfar betalade runt 3papp för att få skorstenen klädd i plåt.
tycker jag var skitdyrt gick väl plåt för 250-500kr och arbetet tog
inte alltför många timmar. kan ju inte tagit alltför länge att bocka till
det heller.?

Satte en hemasnickrad skorstenshuv på nämnda skorsten i sommras.
tanken var att hindra regn men ändå låta det blåsa igenom. så den behövdes inte öppnas då skorstenet inte andvänds längre utan bara för vent.

Blev sådär men för 250kr så var både jag och farfar nöjd.
hade inga bockningsverktyg utan andvände träklossar och handslägga.
somsagt blev sådär.

Har man inte tillgång till riktig bockverktyg så ska man nog hoppa över det. nog för att man spar en slant men inget kul om det ser ut som fan när man försöker hålla övriga huset i fint skick.

och andra sidan kan du köpa billig bockningsapparat som du tjänar in på det egengjorda jobbet. och det är kul att prova materialet är inte dyrt så skulle det skita sig är förlusten inte så farlig.

prova ifall du kännerför det annars betala=)

lägg gjärna upp bilder på hur arbetet samt resultatet blir
//Martin
CTC 265 med Rosslagsbrännare, 180m2, 1 ½ säck/dygn ej finjusterat=P
Skriv svar