1 Att ha en fet klient och sedan far man skota remote uppkopplingen sjalv via MSTSC eller VNC med mojlig kryptering via SSH, eller lliknade. Problemet har ar ju att du, om du inte har tungan ratt i mun, exponerar hela din dator och natverk, samt att den som ar handig inte kan mickla sjalv med funktioner och design.
2 Web klient. har finns det ju lite olika losningar antigen sa kor man apche och SSL med eventuellt tomcat (om man tycker Perl och PHP inte har ratt funktionalitet) och gor ett fint installtions program som alla kan installera pa sin dator. Sedan far de som vill stalla in sina brandvaggar bast de vill om de vil na dem utanfor det lokala natverket. Man kan ju ocksa bygga in en liten server i brannaren, ung som de gor med brandvaggar (men jag vet inte om jag tycker att en brannare ar en optimal miljo for den tekniken

Jag vet att jag pratade en del om VPN men reviderar den uppfattningen lite VPN kan ju vara lite lurigt att satta upp, det vore i sa fall om man hade ett installations program som skotte all genereing av certifikat och dylikt, men som sakt det kanvara kranglligt samt att man maste ha en router som stodjer det. Jag skulle nog kora pa en apache via SSL, med ett fett installattionsprogram, som kor pa, localhost, wifi adaptrar pa brannare/panna som kor via WEP eller annan kryptering som inte broadcastar sin SID.
Ja det finns mycket att diskutera och de flesta losningar har ju sina for och nackdelar. Jag har for mig att Thermia har ett program som ansluter panna/brannare till en tjanst som de har, som man sedan kan na via internet. Personligen skulle jag vilja ha min egen server.