Nu är jag på banan igen...det var fasfel ute i matarskåpet, kabeln från ena säkringen hade ärjat sönder. Ganska lätt att åtgärda, men ack så kom Murphys lag och kickade in. Ett gammalt skåp med porslinshållare och sista tillverkades -96

Det lutar åt att vi byter hela skåpet, då elfirman och Ale El inte hade några sådana(Säkringshållare) att få tag på.
Elfirman (lokal) ringde vi igår 20:30!!! fantastiskt att de svarade och att de prioriterade oss och kom i morse kl 08:00, efter samtal med elbolaget så bryggade han över säkringen så nu har vi allt på plats igen.
Blir väl byte nästa vecka om jag inte snubblar över begagnade hållare i helgen.
Lite roligt är att vi vuxna var glada att det inte var pannan/brännaren och kyl/frys som gick på den fasen medans tonåringarna var uttråkade då rauter/Tv inte gick igår kväll. Lite levande ljus och en brasa gjorde dem inte på bättre humör, den utråkade och bortskämda generationen...suck!
Mvh//Dave