Vi köpte ett hus för ett år sedan som har Ecotec BioLine 20 monterat på vad jag förstår är en gammal vedpanna. Tidigare ägaren körde med Neova 8 mm pellets så det blev ju att vi gjorde det med. Jag tittade lite på priser när det var dags att beställa i oktober och fann då att Stora Enso var ca 1800 kr billigare för 3 ton än Neova och de flesta på nätet verkade nöjda med Stora, så beställde det. Vad jag kunde se skulle smältpunkter, effekt mm vara samma så nybörjare som man är gjorde jag inget utan lät det tugga på. Nu har jag fått endel problem med att pannan stannar med vanligtvis 4-6 dagars mellanrum, "ingen låga" står det. Det jag märker som skiljer nu från Neovatiden är att innan var askan i botten på pannan som mjöl, Storas är mer som brända trärester, ligger och glöder i botten när det är sotningsdags. I skålen märker jag att det är endel brända rester kvar i koppen och även på kanten av skålen, "ögat" är rent dock och vad jag antar är lufthål täpps igen och kräver mycket kraft för att få rena igen med bågfil, nästan som om det smälter ihop. Något som tror sig ana vad som är galet?
Vad jag kan se under inställningar i panelen så är det inte så mycket jag kan påverka tycker jag förutom det uppenbara som drifttemperatur. Dessa menyer finns att ändra på:
Drift meny
Drift temp. 75°C
Matningsjust. 0%
Vila meny
Gångtid 0,0 s
Stopptid 20 m
Eftergångtid 30 s
Extern matn
Gångtid Ext 30 s
Start Extern Nej
Manuell tid 1 m
Givare
Optovakt bör 30
Optovakt är xxx
Nivåvakt bör 78
Nivåvakt är xxx
Ovan är från handboken och är inte det som jag har inställt, tanken var att visa vad jag verkar kunna påverka. Vad bör jag göra, finns det fler inställningar någon annanstans som jag missat, någon som kan förklara det på lekmannanivå? En fråga till också, vad kör ni med för temperatur på erat varmvatten, hur varmt behöver det vara för att inte få legionellabakterier och dyl?
Tack i så fall!
