Framledningstemp 98 grader konstant. Temostat som är trasig?

Skriv svar
MackanP
Späd planta
Inlägg: 5
Blev medlem: sön 21 dec, 2008 16:36
Ort: Jkpg

Framledningstemp 98 grader konstant. Temostat som är trasig?

Inlägg av MackanP »

Hej,
Har en Baxi Multiheat 1.5

Pannan har stannat nu några dagar i rad med felkod A4.
Kollar man i manualen betyder detta " Framledningstemperaturen har varit över 90°C".
http://www.baxi.se/UppladdadeFiler/Manu ... -04-19.pdf

Jag har alltid kunnat få igång den men den har stannat igen efter några timmar (vet inte hur många). Har märkt att temperaturen hoppat lite när jag varit och "startat om".

Så igår rengjorde jag den ganska noga då jag missat detta sista tiden, men nu i morse var det nog lite värre. Framledningstemperaturen visar konstant på ca 98 grader - även nu när jag alltså inte eldar i den - och pannan stannar ju automatiskt vid 90 grader.
Detta betyder såklart att jag inte ens kan få igång pannan - det står ju 98 grader på displayen så larmet går igång direkt.

Vad kan vara trasigt? Något jag kan fixa själv eller är det tekniker/service på detta? Misstänker att det är en termostat som är trasig, men vart sitter den i pannan?


Tacksam för råd, tips och svar
Baxi Multiheat 1,5
Taxen
Pannrumstomte!
Inlägg: 1663
Blev medlem: tis 03 apr, 2007 19:15
Ort: Uppsala

Inlägg av Taxen »

Vad menar du med framledningstemperatur?
Är det pannvattentemp. du menar?För det är väl inte tempen ut till elementen du menar?
Enligt felkod A4 skall du kolla under J och där står att du skall ha mellan 60 - 85 grader i pannvattnet.Har du prövat att ställa ner termostaten?
Pelletseldare sen -00
KMP (PellX)brännare -00,som är ansluten till en Aquator panna.Självcirkulation på värmen med hjälp av motorshunt,utetempgivare och innetermostat.Dragbegränsare SID012, 7m skorsten-tegel.
MackanP
Späd planta
Inlägg: 5
Blev medlem: sön 21 dec, 2008 16:36
Ort: Jkpg

Inlägg av MackanP »

Hmm, framledningstemperatur - ptja - jag antar att det är pannvattentemperaturen och denna indikerar alltså 98 grader. Tvivlar dock starkt på om detta stämmer.
Temperaturen till elementen har varit.. obefintlig (svinkallt i huset..).

Kom på en annan sak - kanske problemet har med den värme (jaja, det kan diskuteras om +10 grader är värme..) som varit senaste tiden. Vet att förra ägaren sa att jag borde stänga av pannan och köra på elpatron när utetemperaturen närmade sig +10grader..

Direktcitering borttagen. / Roli moderator
Baxi Multiheat 1,5
Taxen
Pannrumstomte!
Inlägg: 1663
Blev medlem: tis 03 apr, 2007 19:15
Ort: Uppsala

Inlägg av Taxen »

Kan inget om din panna,men generellt skulle jag kolla:

Går cirkulationspumpen?
Fungerar shunten som matar ut varmvatten till elementen?

Med så varmt vatten i pannan skall du naturligtvis få värme i huset om dessa delar funkar som de skall.
Pelletseldare sen -00
KMP (PellX)brännare -00,som är ansluten till en Aquator panna.Självcirkulation på värmen med hjälp av motorshunt,utetempgivare och innetermostat.Dragbegränsare SID012, 7m skorsten-tegel.
MackanP
Späd planta
Inlägg: 5
Blev medlem: sön 21 dec, 2008 16:36
Ort: Jkpg

Inlägg av MackanP »

Shunten och cirkulationspumpen funkar.
Dock har "framledningstemperaturen" ökat till 100 grader. Kör på elpatron och varmvattenberedaren nu så värme finns och det är ingen panik.
Men förstår inte vad som är fel och vad jag kan göra själv.

Kolla gärna i PDF filen sidan 8. Fel A-4. Det är typ allt jag vet..
http://www.baxi.se/UppladdadeFiler/Manu ... -04-19.pdf

Direktcitering borttagen. Forumet blir mer överskådligt och lättläst om vi INTE använder citera-knappen vid svar rakt under det inlägg som besvaras. / Roli moderator
Baxi Multiheat 1,5
Wahligula
Prima virke
Inlägg: 56
Blev medlem: ons 17 dec, 2008 23:06
Ort: Skövde

Inlägg av Wahligula »

Felkod A4 (sid 15)

Om någon av nedanstående händelser inträffat skall efterföljande punkter genomgås för att ta reda på vad som
orsakat felet.
Larm A 1 1, 6, 7, 8 och 9
Larm A 2 4 och10
Larm A 3 4 och 11
Larm A 4 10
Larm F 1 15
Bränsle matas ej fram 1, 2, 3, 4, 6, 9, 11, 15 och 17
Sprinkler har löst ut 1, 5 och 11
Huset blir kallt 12, 13, 14 och 15

10 Kontrollera att reglage J (Set ) fungerar.

10 är där du ställer panntempen på panelen, (sid 7)


Annars tycker jag det verkar som din givare för panntemp är kass, den eller kabeln(eller ingången). Ingen aning vilken typ, Pt100, 1000 eller nån annan modell. de är inkopplade på plint J5 dock, panntempen(kedel) verkar ligga mellan 1 och 2 på plinten, Retur ligger mellan 3 och 4, är pannan kall (och du har brutit spänningen till pannan!!!) så borde kedel och retur ha ungefär samma temp och ohm-värde om allt är ok
95m2 tvåplans dåligt isolerat -50tals hus med källare.
Ulma laddpanna, TCA2000.
Laddar mot 500l acc.
3-vägsshunt, innegivare och fastärgade radiatorventiler..
MackanP
Späd planta
Inlägg: 5
Blev medlem: sön 21 dec, 2008 16:36
Ort: Jkpg

Inlägg av MackanP »

Wahligula - tack för svaret.

Jo jag är med så långt att det är J Set som skalll kontrolleras vilket jag har och knappen funkar (märklig check...)

Tror mer på givaren i så fall. Det du skriver sedan förstår jag men lär inte lösa själv. Får kolla instruktionsboken men det lutar väl att ta hit någon servicetekniker som får kika på pannan.

Tack för försöket i.af.

// M
Baxi Multiheat 1,5
Användarens profilbild
bergatorparen
Pannrumshärskare!
Inlägg: 2881
Blev medlem: mån 16 mar, 2009 14:52
Ort: Bergatorp

Inlägg av bergatorparen »

Mycket förståndigt :)
CTC 1200 Ekonomi 04 Viking Bio 07 MAFA veckoförråd
Danfoss ECL 100 Comfort
Tigex 25
Skriv svar