Sökningen fann 6 träffar
- tor 10 apr, 2014 22:27
- Kategori: Biona
- Tråd: Slumpvisa stopp.
- Svar: 9
- Visningar: 7202
Re: Slumpvisa stopp.
Jag har haft samma problem och det var fallrörstermostaten. Jag löste det genom att löda anslutningarna på termostaten då nitningarna var lite lösa. Problemet uppstår nog för att man kommer åt kablarna när man tar bort ytterhöljet.
- fre 14 mar, 2014 23:27
- Kategori: Biona
- Tråd: fläktproblem löst
- Svar: 2
- Visningar: 5048
Re: fläktproblem löst
Efter lite felsökning så kom jag fram till att likriktaren gett upp. Efter byte så är drivspänningen stabil igen och brännaren tuffar o går.
- tis 18 feb, 2014 23:51
- Kategori: Biona
- Tråd: fläktproblem löst
- Svar: 2
- Visningar: 5048
fläktproblem löst
Hej alla. Jag har problem med att fläkten tappar fart, spänningen sjunker från 24v till 18v. När detta händer får brännaren frispel och tokmatar pellets sen löser den ut på hög temp. Är det någon som haft liknande problem och kan ge mig lite tips på vad man ska kolla.
- tis 03 dec, 2013 10:42
- Kategori: Biona
- Tråd: Allmänt upprop!!!
- Svar: 7
- Visningar: 7641
Re: Allmänt upprop!!!
Hej. Jag är inne på mitt andra år som Bionaeldare och den bara går o går. Det är nog så att har man inga problem så är man inte så aktiv på forumet. 

- ons 07 nov, 2012 14:43
- Kategori: Janfire
- Tråd: Vilka fel har ni hittat/åtgärdat
- Svar: 50
- Visningar: 99035
Re: Vilka fel har ni hittat/åtgärdat
Jag har hjälpt en kompis med hans flex-a. Felet yttrade sig så att fläkten gick på halvfart under uppstarten, efter ca:2 min. stannade fläkten utan att visa några felkoder. Felet satt i luckbrytaren, den gav inte full spänning. Efter byte av microbrytaren fungerade allt som vanligt.
- lör 27 okt, 2012 18:36
- Kategori: Roslagsbrännaren
- Tråd: roslagsbrännaren styrning
- Svar: 22
- Visningar: 16809
Re: roslagsbrännaren styrning
jag kan tipsa om en sida med beg. plc. Jag brukar köpa delar till jobbet där.
http://www.plcsweden.se/se/
http://www.plcsweden.se/se/